Styczniowe obgadywanie poezji

Pierwszy pełen miesiąc rozmawiania o poezji w ramach projektu Obgadajmy poezję to doskonały moment na pierwsze podsumowanie. I drobną listę planów na przyszłość.

W styczniu ukazało się siedem rozmów, w tym trzy „wywiadorecenzje” oraz cztery zapisy bardziej tradycyjne, a dorzucić do nich należałoby również artykuł felietonowo-polemiczny, w którym zwracam uwagę na nieeleganckie zachowanie jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich poetów. Teksty te przeczytane zostały przez ponad 600 różnych osób! Największą popularnością cieszyły się wywiady poświęcone kwestiom organizacyjnym, choć poeci opowiadający o konkretnych tomach zbytnio pod względem zainteresowania czytelników nie odstawali.


OBGADUJEMY POEZJĘ NA STRONIE

W styczniu w ramach projektu Obgadajmy poezję ukazały się następujące teksty:

Pielęgnować pamięć – rozmowa, w której Małgorzata Lebda opowiada o tomie Matecznik, o którym z pewnością usłyszymy przy okazji nominacji do nagród poetyckich za rok poprzedni.

Żywot człowieka wrażliwego – rozmowa, w której Dominik Piotr Żyburtowicz opowiada „Żaglowcach”, które zdobyły pierwsze miejsce w przyznawanej poetyckim debiutantom nagrodzie „Złoty Środek Poezji”.

Spotkania literacki bez spiny – rozmowa, w której Justyna Artym opowiada o organizacji egalitarnych spotkań literackich dla każdego.

literuFKA, czyli jak zorganizować profesjonalny cykl spotkań literackich – rozmowa, w której Mateusz Dworek z Fundacji Kultury Akademickiej opowiada o wyzwaniach organizacyjnych związanych z tworzeniem cyklu spotkań literackich.

Dojrzewanie poety – rozmowa, w której Tomasz Dalasiński opowiada o niezwykle dojrzałym tomie Copyright oraz nowym etapie w swojej literackiej karierze.

Z Teksasu do Polski – rozmowa, w której Daedalus Chaos, mieszkający w Polsce poeta, performer i obieżyświat opowiada o swoich slamerskich doświadczeniach.

Jacek Dehnel o konkursie „Erotyk na krechę” – opis niesmacznej sytuacji związanej z bardzo smacznym i świetnym konkursem literackim.

Jak profesjonalnie poprowadzić spotkanie literackie – rozmowa, w której Ewelina-Zdancewicz Pękala dokładnie opisuje trudności stające na drodze osobie wyznaczonej do przeprowadzenia rozmowy z artystą w trakcie spotkania poetyckiego.


OBGADUJEMY POEZJĘ NA FACEBOOKU

Za bardzo ważną część projektu uważam jego fejsbukową stronę, gdyż to właśnie z tego portalu społecznościowego najwięcej czytelników dowiaduje się o nowych tekstach i klika je. W chwili, gdy piszę te słowa, lajka pod fanpage’em pozostawiło 139 osób. Liczba całkiem przyzwoita jak na kilka tygodni istnienia strony, a jeżeli jeszcze nie podrzuciliście dla strony kciuka w górę, uczyńcie to koniecznie! Zarówno to, jak i regularne polubianie postów pomoże w docieraniu do nowych odbiorców, a czym będzie nas więcej, tym więcej będzie można w ramach projektu zrobić. 

A jeżeli nie przekonuje was to, wyobraźcie sobie, że każdego popołudnia w zalewie newsów o polityce i setce innych smutnych rzeczy wyświetla wam się na wallu fragment ładnego wiersza. Jak na przykład ten:

high higher highest anna adamowicz

Widzicie więc, że warto zostawić lajka 😉


OGLĄDAMY POEZJĘ NA INSTAGRAMIE

Jak być może niektórzy z was zauważyli, przez jakiś czas prowadziłem projekt Książki Kozackie, dzięki któremu uczyłem się obsługi oraz zasad działania serwisu Instagram. Jakiś czas temu dawny pomysł naturalnie wyewoluował w Poezje Kozackie, o których z pewnością niedługo napiszę i tu. Tymczasem zapraszam, abyście przyłączyli się do 549 obserwujących i raz na dwa-trzy dni mogli spojrzeć na przyjemne dla oczu zdjęcie tomu poetyckiego. Wystarczy śledzić profil @myslaczki!

poezje kozackie


OBGADUJEMY POEZJĘ W PRZYSZŁOŚCI

Plany mam bardzo ambitne, ale nie wykraczajmy w przyszłość poza pierwsze dwa tygodnie lutego! W tym czasie królował będzie nastrój walentynkowy. Wśród trzech najbliższych omówień tomów znajdzie się m.in. niezwykle seksowna intelektualnie Wątpia Anny Adamowicz, z którego to tomu pochodzi wiersz zamieszczony kilka akapitów powyżej. Z walentynkami związane będą również co najmniej dwie poetyckie rozmowy, a obgadywacze poezji obserwujący profil fejsbukowy codziennie będą mieli okazję zapoznawać się z miłosnymi naukami Owidiusza w najnowszym tłumaczeniu.

owidiusz sztuka kochania

Chyba nieprzypadkowo mówi się, że miłość jest największą spośród poetyckich inspiracji 😉