Specjalistki i specjaliści SEO od wielu lat przykładają dużą uwagę do poprawiania doświadczenia użytkownika w kontakcie ze stroną. Jednym z mierzalnych sposobów na badanie UX w kontekście SEO jest ocena parametrów przedstawiana przez PageSpeed Insights, gdzie sprawdzić możemy wyniki Core Web Vitals czy szybkość wczytywania poszczególnych podstron. Jeżeli nie masz dostępu do licencjonowanej wersji Screaming Froga, gdzie uzyskanie tych danych jest kwestią kilku dodatkowych kliknięć w ustawieniach, skorzystać możesz z PageSpeed Insights API. Pokazuję, jak zrobić to krok po kroku.
Co to jest PageSpeed Insights?
PageSpeed Insights to narzędzie udostępniane przez Google, które analizuje wydajność stron internetowych, dostarczając raporty na temat ich prędkości ładowania i oferując rekomendacje dotyczące optymalizacji. PSI cenia strony na podstawie różnych parametrów technicznych, które wpływają na doświadczenie użytkownika.
Główne funkcje PageSpeed Insights obejmują:
- Analizę wydajności — narzędzie mierzy różne aspekty wydajności strony, które zaliczane są do Core Web Vitals (podstawowych wskaźników internetowych).
- Rekomendacje optymalizacyjne — PageSpeed Insights oferuje konkretne zalecenia dotyczące poprawy wydajności strony. Mogą one obejmować optymalizację obrazów, wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki, eliminację blokowania renderowania JavaScript i CSS oraz wiele innych.
- Wyniki punktowe — PSI generuje wyniki punktowe (od 0 do 100) dla każdej strony.
- Informacje o możliwościach i diagnostyka — oprócz rekomendacji, narzędzie dostarcza szczegółowe informacje o możliwościach poprawy (optymalizacje, które mogą najbardziej wpłynąć na wydajność) oraz diagnostykę (problemy techniczne, które mogą być trudniejsze do rozwiązania, ale warto je rozważyć).
PageSpeed Insights API pozwala nam uzyskać konkretne liczby dotyczące wszystkich podstron w obrębie danej witryny, co posłużyć może zarówno do odkrycia anomalii, jak i ogólnej oceny całej witryny i określenia elementów, nad którymi trzeba popracować w celu poprawy doświadczenia użytkownika.
Jak uzyskać dostęp do PageSpeed Insights API?
Jak pokazywałem w poradniku GSC API, najszybszym sposobem na uzyskanie danych ilościowych dotyczących wszystkich podstron jest skorzystanie z odpowiednich połączeń z API w Screaming Frogu. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do licencjonowanej wersji tego narzędzia, skorzystać możemy z PageSpeed Insight API.
Aby uzyskać dostęp do PageSpeed Insight API, należy:
- Pobrać klucz API z chmurowej usługi, co opisałem krok po kroku w poradniku API z Google Cloud.
- W otwartym projekcie Google Cloud kliknąć w "Interfejsy API i usługi".
- Kliknąć "Włącz interfejsy API i usługi".
- Wyszukać PageSpeed Insights API i kliknąć w ikonkę usługi.
- W szczegółach usługi kliknąć "Włącz".
- Pobrać klucz API z zakładki "Dane uwierzytelniające", a jeżeli był już wcześniej utworzony, z panelu "Dane logowania" na ekranie "Interfejsy i usługi".
Prosty skrypt do PageSpeed Insights API
Standardowo dla moich poradników skorzystamy z Pythona. Jeżeli chcesz znaleźć informacje dotyczące szybkości wczytywania strony oraz CWV, skorzystaj z poniższej instrukcji:
- Otwórz przygotowany przeze mnie skrypt PageSpeed Insights API w Google Colab.
- Skopiuj skrypt na swój dysk Google.
- Przygotuj plik Excel z adresami URL do sprawdzenia w kolumnie "URL".
- Wczytaj plik Excel z adresami URL do pamięci wirtualnej Google Colab.
- Wpisz w skrypcie nazwę pliku Excel z adresami URL oraz wklej swój klucz API, a następnie odpal kod.
- Pobierz plik z wynikami z wirtualnej konsoli i sprawdź, jakie wyniki CWV oraz szybkości wczytywania mają poszczególne podstrony.